Kelio sąnarys

Šlaunikaulio-blauzdikaulio sąnarys. Sąnarys turi 2 laisvės laipsnius:
1. lenkimas/tiesimas sagitalioje plokštumoje
2. vidinė/išorinė rotacija horizontalioje plokštumoje, kai kelis lenkimo padėtyje.

Atliekant lenkimą/tiesimą kelio sąnaryje vyksta slydimas, riedėjimas ir rotacija (sukimas). Kadangi šlaunikaulio krumpliai yra nevienodo dydžio, tiesiant kelį judesio pabaigoje (20º iki pilno ištiesimo) vyksta:
1. šlaunikaulis blauzdikaulio atžvilgiu slysta ir rieda į priešingas puses, šlaunikaulio sukimas (vidinė rotacija) blauzdikaulio atžvilgiu – būdinga judesius atliekant uždaroje kinematinėje grandinėje.
2. blauzdikaulis šlaunikaulio atžvilgiu slysta ir rieda į tą pačią pusę, blauzdikaulio išorinė rotacija šlaunikaulio atžvilgiu – būdinga judesius atliekant atviroje kinematinėje grandinėje. Stebima uždara sąnario padėtis, todėl pilnai ištiesus kelio sąnarį žmogus ilgai gali stovėti nenaudodamas raumenų jėgos.

Pilnai ištiesus koją, tarp blauzdikaulio ir šlaunikaulio susidaro kampas. Matuojant kelio medialinėje pusėje kampo dydis yra apie 5-10 laipsnių pakrypęs nuo vertikalios ašies – susidaro fiziologinis valgus (į išorę) kampas. Jei kampas yra didesnis (labiau pakrypęs į vidų) – genu valgum. Jei kampas mažesnis (į išorę pakrypęs) – genu varum.

Šlaunikaulio-girnelės sąnarys. Girnelė slankioja šlaunikauliu aukštyn/žemyn, o jos atstumas nuo blauzdikaulio nesikeičia. Girnelė padidina tiesiamąją jėgą, padidina raumens jėgos petį ir sukimo momento potencialą (keturgalvio šlaunies raumens).
Girnelės-šlaunikaulio kampas (Q kampas) – kampas tarp keturgalvio raumens sausgyslės ir girnelės raiščio bei girnelės centro. Q kampas rodo girnelės traukimo liniją. Šio kampo dydis kai koja ištiesta yra 10-15 laipsnių (moterų didesnis, vyrų mažesnis).
Kelio sąnario stabilumą užtikrina ne kaulinės struktūros, bet raumenys bei šalutiniai ir kryžminiai raiščiai.

Šalutiniai raiščiai:
• Vidinis šalutinis raištis yra vidinėje sąnario pusėje, riboja per didelę valgus (atitraukimo) jėgą. Jis dažniausiai traumuojamas veikiant valgus (atitraukimo) jėgai į kelią. Jis apsaugo nuo traumų kai jėgos veikia iš išorinės kelio sąnario pusės. Kadangi raištis jungiasi su vidiniu menisku, tai pertempus raištį dažnai galimas ir vidinio menisko pažeidimas.
• Šoninis šalutinis raištis yra tarp šoninio šlaunikaulio antkrumplio ir šeivikaulio galvos. Raištis riboja per didelę varus (pritraukimo) jėgą. Jis apsaugo nuo traumų kai jėgos veikia iš vidinės kelio sąnario pusės. Traumuojamas retai. Abu raiščiai riboja per didelį tiesimą – pilnai ištiesus kelio sąnarį išsitempę raiščiai padeda užrakinti kelio sąnarį, todėl ir rotacija yra negalima. Šalutiniai raiščiai užtikrina sąnario stabilumą frontalioje plokštumoje.

Kryžminiai raiščiai:
1. Priekinis- ištempiamas tiesimo metu. Susitraukdamas keturgalvis raumuo sukelia blauzdikaulio slydimą į priekį, dėl ko ištempiamas priekinis kryžminis raištis ir gali nutrūkti
2. Užpakalinis įsitempia lenkimo metu.
3. Užtikrina kelio sąnario stabilumą sagitalioje plokštumoje. Meniskai padidina įdubimo spindulį, gerina kongruenciją, paskirsto vertikalių svorio jėgų veikimą, mažina trintį tarp sąnarinių segmentų

,,Žąsies koja“ – sudaro siuvėjo, grakščiojo, pusgyslinio raumens sausgyslės ir jų prisitvirtinimo vieta.