- 1.Cavagna GA, Thys H, Zamboni A (1976) The sources of external work in level walking and running. J Physiol 262: 639–657.
- 2.Di Prampero PE, Capelli C, Pagliaro P, Antonutto G, Girardis M, et al. (1993) Energetics of best performances in middle-distance running. J Appl Physiol 74: 2318–2324.
- 3.Padulo J, Annino G, Migliaccio GM, D’Ottavio S, Tihanyi J (2012) Kinematics of running at different slopes and speeds. J Strength Cond Res 26: 1331–1339.
- 4.Di Prampero PE (1986) The energy cost of human locomotion on land and in water. Int J Sports Med 7: 55–72.
- 5.Glace BW, Murphy CA, McHugh MP (2002) Food intake and electrolyte status of ultramarathoners competing in extreme heat. J Am Coll Nutr 21: 553–559.
- 6.Maughan RJ (2010) Distance running in hot environments: a thermal challenge to the elite runner. Scand J Med Sci Sports 20 Suppl 395–102.
- 7.Minetti AE, Ardigò LP, Saibene F (1994) The transition between walking and running in humans: metabolic and mechanical aspects at different gradients. Acta Physiol Scand 150: 315–323.
- 8.Minetti AE, Moia C, Roi GS, Susta D, Ferretti G (2002) Energy cost of walking and running at extreme uphill and downhill slopes. J Appl Physiol 93: 1039–1046.
- 9.Gottschall JS, Kram R (2005) Ground reaction forces during downhill and uphill running. J Biomech 38: 445–452.
- 10.Swanson SC, Caldwell GE (2000) An integrated biomechanical analysis of high speed incline and level treadmill running. Med Sci Sports Exerc 32: 1146–1155.
- 11.Padulo J, Degortes N, Migliaccio GM, Attene G, Smith L, et al. (2013) Footstep manipulation during uphill running. Int J Sports Med 34: 244–247.
- 12.Fenn WO (2013) Frictional and kinetic factors in the work of sprint running. Am J Physiol 92: 583–611.
- 13.Matsas A, Taylor N, McBurney H (2000) Knee joint kinematics from familiarised treadmill walking can be generalised to overground walking in young unimpaired subjects. Gait Posture 11: 46–53.
- 14.Cavanagh PR, Kram R (1989) Stride length in distance running: velocity, body dimensions, and added mass effects. Med Sci Sports Exerc 21: 467–479.
- 15.Baldari C, Bonavolonta V, Emerenziani GP, Gallotta MC, Silva AJ, et al. (2009) Accuracy, reliability, linearity of Accutrend and Lactate Pro versus EBIO plus analyzer. Eur J Appl Physiol 107: 105–111.

Gyvendami šiuolaikiniu ritmu, bei turėdami daugybę galimybių, bei pasirinkimų, esame vis labiau užimti, ieškome išeičių kurios padėtų sutaupyti mūsų laiką ir padėtų jį išnaudoti maksimaliai efektyviai. Šiuo klausimu mums ypač padeda naujosios technologijos. Niekas neprieštaraus kad visi žmonės nori išlaikyti gerą sveikatos būklę, estetišką, puikiai funkcionuojantį kūną, tačiau šiam rezultatui kaip žinia taip pat reikia skirti laiko ir gana nemažai.
Norime pristatyti vieną fizinės veiklos metodą, kuris per daug trumpesnį laiką gali duodi visam kūnui žymiai didesnę naudą nei įprastas bėgimas, ėjimas, treniruotė sporto salėje, ar kitos įprastos mums fizinės veiklos rūšys. Šiai fizinei veiklai atlikti nereikia jokios įrangos, ją gali atlikti visi, nepaisant lyties ar amžiaus.
Ar patikėsite? Vienu metu jūs galite treniruoti savo pilvo, sėdmenų raumenis,žymiai suaktyvinti svorio mažinimo procesus, ši veikla ypač treniruoja širdies ir kraujagyslių sistemą,ji labai rekomenduojama žmonėms turintiems kelio sąnario problemų, ją atliekate gryname ore ir tuo pačiu praleidžiate puikų laiką su draugais, ir ji ypač saugi! Puiki treniruotė gali užtrukti tik 20min. Skamba pasakiškai, tiesa?
Įkalnė:
Šiai fizinei veikla tereikia įkalnės, kalnelio ar kalno ir tai padės pasiekti puikius rezultatus, tą ypač žino profesionalūs sportininkai.
Įvadas:
Sporto, medicinos ir kiti mokslininkai visuomet didelį dėmesį skyrė ir skiria tyrimams, kurie orentuoti į bėgimą, jo metu vykstančius organizmo procesus, treniruočių metodų efektyvumą ir daugelį kitų aspektų susijusių su bėgimu. Šiuo straipsniu norime pristatyti tas tyrimų išvadas, kurių rezultatai pakeitė sporto pasaulį ir davė daug naudos sveikatingumo specialistams, bei paprastiems žmonėms. Tyrimais buvo tirta kaip organizmą įtakoja bėgimas ir ėjimas į įkalnę, tai davė puikius rezultatus.
Rezultatai:
1. Širdies ir kraujagyslių sistema
Lyginant su bėgimu tiesiąja, bėgimo metu į 2% įkalnę širdies ritmas per minutę padidėjo 5.06%. Bėgimo metu į 7% įkalnę širdies ritmas padidėjo 15.12% ir tai davė geresnį efektą treniruojant širdies ir kraujagyslių sistemą per trumpesnį laiką lyginant su bėgimu tiesiąja.
Lentelė 1. Bėgimo skirtinga įkalne pokyčių širdies ir kraujagyslių sistemai rezultatai.
2. Efektyvumas ir saugumas
Bėgimo į įkalnę metu lyginant su 0% įkalne, bėgimo žingsniai tampa trumpesni, sutrumpėja skrydžio fazė, taip pat bėgimo į įkalne metu keliai visuomet tampa šiek tiek sulenkti. Bėgimas trumpesniais žingsniais, bei keliant savo kūno svorį į įkalnę padidina apkrova kojų raumenims, taip labiau suaktyvinama medžiagų apykaita, bei visi procesai padedantis atsikratyti papildomo kūno svorio, dėl visad šiek tiek sulenktų kelių, bei sutrumpėjusios skrydžio fazės sumažėja apkrova kelio sąnariams.
Lentelė 2. Bėgimo skirtinga įkalne kinematiniai rezultatai
3. Raumenų aktyvumas:
Tiriant elektromiogramos tyrimu raumenų aktyvumą buvo nustatyta, kad bėgant tiesiąją, labiausiai aktyvūs raumenys yra Tibialis anterior, Vastus Medialis, Rectus Femoris, tai yra raumenys esantys priekinėje blauzdos ir šlaunies dalyje. Bėgant į įkalnę žymiai didesnis aktyvumas užfiksuotas Gluteus Major ir Biceps Femoris raumenyse, šie raumenys yra sėdmenų ir galinėse šlaunų dalyse. Taip pat labai svarbus aspektas yra tai kad bėgant į įkalnę kūnas taip pat pasvyrą į priekį, stengdamasis išlaikyti pusiausvyrą, taip yra aktyvuojami pilvo raumenys ir jie viso krūvio metu yra treniruojami.
Lentelė 3. Bėgimo skirtinga įkalne raumenų aktyvumo rezultatai
Išvada:
Šis metodas šiuolaikiniam žmogui yra naudingas dėl daugelio dalykų, visų pirma žmogus pasiekia didesnę naudą, kurią suteikia sportas ar fizinė veiklą per trumpesnį laiką. Šiai fizinei veiklai atlikti nereikia papildomų priemonių, tam pakanka įkalnės, kalnuotos vietovės ir panašiai, į kurią galite bėgti, eiti. Šis metodas yra efektyvesnis gerinant širdies ir kraujagyslių sistemos būklę lyginant su įprastu bėgimu tiesiąją, ir daugeliu kitų fizinių veiklų, tai taip pat labai saugus metodas. Siekiantiems dailaus kūno, tai taip pat vienas iš efektyviausių būdų, visų pirma judėjimas į įkalne žymiai pagreitina metabolizmo procesus, suaktyvina medžiagų apykaita, bei apkrauna viso kūno raumenyną. Pagrindiniai raumenys aktyvuojami veikloje yra tie, kurie dėl sedėjimo ir kitų šiuolaikinių judėjimo problemų yra deaktyvuojami, tai sėdmenys, pilvo raumenys.
Tikimės kad dabar pakeisite požiūrį į judėjimą, bei įvertinsite kiekvieną kalnelį pasitaikantį jūsų kelyje!
Literatūra: