Klubo sąnarys
Klubo sąnario anatominė struktūra yra pritaikyta išlaikyti stabilumą einant, stovint, bėgant.
Judesiai galimi trijose plokštumose:
1. lenkimas/tiesimas
2. atitraukimas/pritraukimas
3. vidinė/išorinė rotacija
Klubo sąnarį sudaro šlaunikaulio galva ir gūžduobė. Remiantis visa koja šlaunikaulis kontaktuoja ne su visu gūžduobės sąnariniu paviršiumi, bet remiasi į pusmėnulio formos paviršių. Jei sąnarys yra sveikas, tai šlaunikaulio galva neturi kontakto su gūžduobės giliausia vieta. Klubo sąnarys yra sinovijinis, turi storą ir tvirtą kapsulę (tvirtinasi prie gūžduobės lūpos ir šlaunikaulio kaklelio), sąnarį supa raiščiai.
Klubinis šlaunies raištis – įsitempia tiesimo metu (pilnas dubens pasvirimas atgal)
- Gaktinis šlaunies raištis – įsitempia atitraukiant ir tiesiant šlaunį (pilnas dubens pasvirimas atgal)
- Sėdimasis šlaunies raištis – įsitempia atliekant vidinę rotaciją ir tiesimą (pilnas dubens pasvirimas atgal) Visi šie raiščiai riboja tiesimą, o kitų judesių nevaržo. Visi raiščiai įsitempia pilnai ištiesus šlaunį, o lenkiant – atsipalaiduoja. Dėl to esant paralyžiui pacientai gali stovėti.
Lenkiamieji raumenys kreipia dubenį į priekį. Aktyviai lenkiant šlaunį pilvo raumenys stabilizuoja dubenį. Kai pilvo raumenys silpni, šlaunį lenkiantys raumenys kreipia dubenį į priekį ir šlaunies lenkimas nėra pakankamai efektyvus, padidėja juosmeninė lordozė
Normalus kampas tarp šlaunikaulio kūno ir kaklelio yra 125 laipsniai. Normaliam judėjimui reikia ne mažiau 120 laipsnių lenkimo, 20 laipsnių atitraukimo, 20 laipsnių vidinės rotacijos.
Šlaunikaulio kaklelio pasisukimo kampas nuo horizontalios ašies (tiesė, jungianti šlaunikaulių krumplius). norma – 15-25 laipsniai. Jei kampas didesnis – anteroversija, jei mažesnis – retroversija.